Dobre drewno kominkowe

W kominku nie powinno palić się przypadkowym drewnem. Jeżeli chcą Państwo aby praca waszego kominka była bardzo wydajna i co najważniejsze ekonomiczna, to koniecznie należy zainwestować w odpowiednie drewno kominkowe.

Najważniejszym warunkiem efektywnego palenia w kominku jest zastosowanie właściwego opału. Najczęstszym błędem, który popełniany jest przez wielu właścicieli kominów jest oczywiście palenie drewnem o bardzo dużej wilgotności. Takie drewno, pali się bardzo nieekonomicznie, to co najgorsze bardzo mocno się dymi. Według specjalistów mokre drewno kominkowe może mieć nawet dwukrotnie mniejszą kaloryczność niż suche drewno.

Warto wspomnieć również i o tym, że mokre drewno powoduje powstawanie się bardzo dużej ilości sadzu, która szybko zanieczyszcza wkład i cały przewód kominkowy. Spalanie mokrego drewna przyczynia się również do bardzo szybkiego i niekorzystnego osmolenia szyb wkładu i co najgorsze do osłabienia ciągu.

Jeżeli chcą Państwo ograniczyć rachunki za ogrzewanie, to warto zainwestować w odpowiednio wysuszone drewno kominkowe. Specjaliści zalecają, aby wilgotność naszego drewna kominkowego nie przekraczała 20%. Aby sprawdzić, czy nasze drewno jest suche można spróbować oderwać korę od drewna. Jeżeli kora będzie łatwo odchodzić, to drewno jest zbyt wilgotne do palenia. Od suchego drewna kora będzie oddzielać się z bardzo wielkim trudem. Pamiętać należy również i o tym, że sezonowe drewno posiada zazwyczaj ciemniejszą barwę, niż świeżo ścięte drewno identycznego gatunku.

Autor: Drewno kominkowe Grodzisk Mazowiecki