Dawno już minęły czasy, gdy jedynym sposobem wykonania stropu w budynku było wykonywanie dużych i drogich stropów monolitycznych lub też z prefabrykowanych płyt kanałowych.
Obecne technologie pozwalają na znacznie ciekawsze i efektywniejsze techniki budowy, do których zaliczyć można np. strop gestozebrowy.

Na czym polega budowa?

Strop ten wykonany jest z gęsto usytuowanych żeber, najczęściej o szerokości około 60 centymetrów, które umieszcza się pomiędzy belkami nośnymi jako forma wypełnienia.
Puste w środku pustaki, których kształt zależny jest od konkretnego producenta, zalewane są następnie mieszanką betonową, która pełni funkcję nośną i umożliwia wykonanie stropu bez dodatkowego podparcia na czas wiązania.

Jakie są jego wady i zalety?

Strop gestozebrowy charakteryzuje się przede wszystkim bardzo łatwym i szybkim montażem, który wynika ze stosowania gotowych elementów w postaci pustaków. Nie ma tu większego znaczenia, czy będzie to strop gęstożebrowy teriva, czy może Ackermana, ich konstrukcja jest tak samo przejrzysta i łatwa w wykonaniu.
Dodatkowo ogromnym plusem jest bardzo duża dostępność materiałów potrzebnych do wykonania, a także powszechna znajomość tej techniki, co będzie wpływać na szybkość i bezpieczeństwo przeprowadzanych prac budowlanych.
Do wad zaliczyć można stosunkową małą izolacje akustyczną, która wynika ze stosowania pustaków. Nie osiąga ona tak dobrych właściwości jak stare technologie i koniecznie może się okazać bardziej skomplikowane dodatkowe wygłuszanie.