W szafie oprócz podzespołów elektronicznych służących do sterowania nierzadko zmuszeni jesteśmy stosować nawet najprostsze urządzenia chłodzące. Do najprostszych, wykorzystujących proces chłodzenia powietrza, należą systemy wentylacji szaf sterowniczych czyli dmuchawy i wentylatory filtrujące nie wymagają skomplikowanego montażu i wstawiane bez użycia narzędzi o przeciętnej wydajności wentylacji 25-950 m3/h, o stopniu ochrony IP 54.

Nie można zapomnieć, że sprawa zachowania właściwej temperatury roboczej jest bardzo ważna, ponieważ najnowsze badania wskazują, że podniesienie temperatury wewnątrz szafy tylko o 10 C względem wartości nominalnej powoduje zmniejszenie funkcjonalności i żywotności podzespołów elektronicznych ponad 50%. Tak więc najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie w szafie lub grupie szaf przynajmniej wentylacji grawitacyjnej, gdzie obieg powietrza odbywa się niejako naturalnie za pomocą kratek wentylacyjnych. Chłodne powietrze wpada dolną, i po ogrzaniu przez pracę podzespołów wydostaje się przez zainstalowaną w górnej części, np. na „dachu” szafy).
Bardzo często zdarza się że elektronika potrafi wytworzyć nawet powyżej kilkuset watów mocy, a co za tym idzie, dużej ilości energii cieplnej, musimy użyć chłodzenie sterowanymi wentylatorami lub klimatyzatorami szaf sterowniczych.. Tego typu urządzenia produkuje, na przykład firma Seifert Systems i działają one w przedziale mocy od 320W do 4,00kW, w zależności od konkretnego modelu.
Jeśli położenie elektroniki w szafach sterowniczych na to pozwala,to zastosować możemy wentylatory wsuwane i montowane bezpośrednio na kątownikach i prowadnicach wewnątrz szafy. Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, ale przy okazji zapewniającym optymalną kontrolę nad oddawaniem energii cieplnej, są klimatyzatory zintegrowane z systemem szaf sterowniczych. Tacy producenci jak polski Radiolex oferują na naszym rynku coraz mniejsze obudowy szaf zintegrowanych już z urządzeniami wspomnianych powyżej Stego lub Seifert.
Bardzo ciekawą ofertę urządzeń wprowadził także Seifert, pracuję one sprawnie w zakresie temperaturowym od -20 do 55C, a użyty w nich skraplacz ma być podobno modułem bezobsługowym i niewymagającym poważniejszych wysiłków serwisowych