Biotyną nazywa się rodzaj witaminy rozpuszczalnej w wodzie, która zaliczana jest do witamin z grupy B. Nazywana jest ona także witaminą B7 albo witaminą H. Czym dokładnie cechuje się ta witamina i kiedy ją suplementować?
Co to jest biotyna?
Witamina B7 czy H, również biotyna jest bardzo ważnym związkiem dla organizmu człowieka, który wspomaga działanie różnych jego narządów i całych układów.
Najczęściej witamina ta jest kojarzona z jej pozytywnym wpływem na piękne włosy, skórę i paznokcie, lecz warto pamiętać, że spełnia ona również szereg innych funkcji w organizmie człowieka.
Biotyna – rola w organizmie
Biotyna jest ważnym związkiem uczestniczącym w przemianach biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie.
Umożliwia ona między innymi syntezę kwasów tłuszczowych, uczestniczy w glukogenezie, czyli w procesie tworzenia glukozy, a także w cyklu kwasu cytrynowego. Umożliwia prawidłowe działanie enzymów oraz hormonów, w tym hormonów tarczycowych. Razem z witaminą K pozwala też na prawidłowe krzepnięcie krwi, ponieważ tworzy protrombinę.
Jest ona też ważnym składnikiem budulcowym włosów. Właśnie dlatego biotyna na włosy jest tak skutecznym suplementem. Ma ona również pozytywny wpływ na kondycję paznokci oraz skóry.
Jakie są objawy niedoboru biotyny?
Do braków biotyny dochodzi zwykle dość rzadko. Na ich pojawienie się narażone są głównie osoby niedożywione, stosujące długotrwale antybiotyki, spożywające alkohol, palące papierosy.
O niedoborach biotyny mogą świadczyć poniższe objawy:
– Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra,
– Wysypki skórne w okolicy ust,
– Osłabione, wypadające włosy,
– Obniżenie samopoczucia psychicznego,
– Bóle mięśniowe,
– Przemęczenie, senność,
– Mrowienie, drętwienie kończyn.
Laboratoria analityczne dają możliwość zbadania poziomu witaminy B7 we krwi, co pomaga w diagnozie jej niedoborów.
Występowanie biotyny
Związek ten w małych ilościach syntetyzują bakterie bytujące w jelitach człowieka. Jest go jednak zbyt mało, dlatego ważne jest dostarczanie go wraz z dietą. Gdzie występuje biotyna?
Do głównych źródeł biotyny zaliczane są:
– Wątróbka – wieprzowa, wołowa,
– Ryby, w tym sardynki,
– Żółtka jaj,
– Brązowy ryż,
– Migdały,
– Orzechy, w tym włoskie, ziemne,
– Drożdże,
– Szpinak,
– Marchewka,
– Mleko.
Jak można suplementować biotynę?
W razie pojawienia się niedoborów biotyny zaleca się prowadzenie jej suplementacji. Na co biotyna najlepsza?
Suplementacja biotyny jest najczęściej prowadzona w celu poprawy wyglądu skóry, włosów oraz paznokci. Regularnie stosowane preparaty z tym związkiem pozwalają na polepszenie ich kondycji, zmniejszają nadmierne wypadanie włosów, poprawiają wygląd skóry, wzmacniają płytkę paznokciową. W sprzedaży można znaleźć specjalne suplementy z biotyną i dodatkowymi składnikami na skórę, włosy i paznokcie.
Również biotyna może być stosowana przez osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz produkcji hemoglobiny, złym samopoczuciem psychicznym. Warto wtedy stosować ją razem z innymi witaminami zaliczanymi do grupy B, na przykład w formie preparatów B-Complex.