Bonie to efektowne dekoracje elewacji, które znane są już od starożytności. Obecnie także są wybierane bardzo często, aby nadać budynkom atrakcyjny wygląd. W jaki sposób można wykonać boniowanie na elewacji?

Czym jest boniowanie?

Warto rozpocząć od wyjaśnienia, co to są bonie na elewacji, ponieważ nie każdy wie, jak wyglądają tego typu dekoracje.

Boniami albo boniowaniem nazywa się rodzaj żłobień na ścianach zewnętrznych, które dają efekt płyt o różnych wielkościach, zależnie od rozmieszczenia wyżłobień. Elewacja z boniami nabiera efektownego wyglądu, a dekoracja ta pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków.

Gdzie najczęściej umieszcza się bonie na elewacji?

Najczęściej boniowanie na elewacji wykonuje się na narożnikach budynków, jednak może ono zdobić także całą elewację.

Boniowanie może być także wykonane na konkretnych elementach budynku, na przykład przy oknach, w strefie wejściowej, na garażu w bryle domu, przy balkonie lub tarasie. Zatem bonie mają rozległe zastosowanie w zdobieniu elewacji budynków.

Jeśli chcesz zmienić elewację swojego budynku to zerknij na stronę elewacyjnie.pl.

Jak wykonać boniowanie?

Kiedyś boniowanie na elewacji wykonywano z użyciem odpowiednio dociętych płyt kamiennych. Obecnie taki sam efekt można uzyskać także przez wykorzystanie innych typów materiałów.

Metody wykonania boniowania na ścianach zewnętrznych:
1. Wycinanie boniowania w styropianie – szczeliny wykonywane są z użyciem specjalnych wycinarek, które dają równe szczeliny.
2. Bonie ze styropianu – można zakupić gotowe sztukaterie, którymi wykańcza się elewację budynku. Nadają się do malowania na różne kolory.
3. Listwy do boniowania – montowane są pomiędzy ociepleniem. Listwy oferowane są w różnych szerokościach do wyboru.
4. Pseudobonie – na podłożu nakleja się taśmy, a potem nakłada tynk. Po jego nałożeniu usuwa się taśmy.