Który rolnik potrafi wyobrazić sobie pracę na gospodarstwie bez ciągnika? Chyba się taki nie znajdzie. Ciągnik jest jedną z podstawowych maszyn będących na wyposażeniu większości polskich gospodarstw. Niegdyś pracę, jaką obecnie wykonuje się przy jego użyciu wykonywały zwierzęta, głównie konie. Jednak okazuje się, że praca zwierząt jest mniej opłacalna od maszyn. Łatwiej jest kupić części do ursusa lub części do zetora niż utrzymać konie potrzebne do wykonania niezbędnej pracy. Zwierzęta są zdecydowanie bardziej podatne na urazy niż ciągnik na awarię. Z kolei pełna opieka jaką trzeba zapewnić żywemu inwentarzowi jest droga i czasochłonna. Również sam czas wykonania pracy przy pomocy ciągnika jest niebotycznie krótszy niż przy wykorzystaniu koni. Dla każdego rolnika czas, jaki musi poświęcić na wykonanie konkretnego zadania, jest bardzo ważny. Praca na roli jest obecnie formą biznesu, a jak wiadomo czas to pieniądz, również w tym przypadku.
Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, utrzymywanie zwierząt do wykonywania prac gospodarczych jest już w ogóle nieopłacalne. Ciągnik jest zdecydowanie tańszą alternatywą. Nawet ewentualna awaria maszyny nie będzie stanowić dla rolnika większego problemu, ponieważ w pobliżu niemalże każdej większej wsi jest sklep rolniczy, który posiada pełne wyposażenie, także części do maszyn.
Pracę na roli pozostawmy więc ciągnikom, konie natomiast niech służą do naszej rozrywki. Wszak jazda konna stanowić może przyjemną formę spędzania wolnego czasu. Również zwierzętom bardziej przypadnie do gustu taka forma współpracy.

Autor:pasy transportowe