kantor dla firm

Cinkciarze byli niegdyś osobami, które zajmowały się w obrotem obcymi walutami. Było to wówczas całkowicie nielegalne, a zatem wiązało się z ogromnym ryzykiem. Najczęściej cinkciarze handlowali dolarami amerykańskimi, ponieważ Stany Zjednoczone były najczęstszym kierunkiem migracji Polaków.
Jak wszyscy wiemy, za czasów socjalizmu nie istniało coś takiego, jak dzisiejszy kantor online. Powód ku temu był bardzo prosty. Praktycznie nikt nie był w stanie opuścić kraju. Jedynymi uprzywilejowanymi do tego osobami byli ci, którzy mieli takie, czy inne powiązania z rządem i w jego opinii zasłużyli na możliwość opuszczenia granic swojego kraju. Co ciekawe, w tamtych czasach kursy NBP były bardzo sztywne. Miało to związek z centralnie planowaną gospodarką prowadzoną przez rząd. Jednakże istniał odmienny od niego kurs czarnorynkowy, który był znacznie bardziej zmienny i elastyczny. Zależał ponadto w pewnym stopniu od tego, u jakiego cinkciarza wymieniano walutę.
Jeżeli chodzi o kontekst historyczny, to nielegalny obrót walutami pojawił się w czasach okupacji niemieckiej. Inną ciekawostką jest to, że już na początku rządów sowieckich zakazano posiadania kruszców. Za handel złotem, srebrem, czy obcą walutą niejednokrotnie skazywano na karę śmierci. Warto mieć to na uwadze i docenić dzisiejsze czasy, w których mamy niemalże nieograniczony dostęp do takich usług, jak przelewy bankowe kantor i wolna wymiana walut. Niestety, nadal istnieją państwa, których obywatele nie cieszą się tymi swobodami.

Zobacz także: Kantor dla firm