Przy doborze felgi samochodowej pod uwagę warto wziąć nie tylko jej średnicę i szerokość, lecz również inne parametry. Jednym z nich jest ET. Czym dokładnie jest ET felgi?

Czym jest parametr ET felgi?

ET jest parametrem znajdującym się na oznaczeniu obręczy samochodowych. Co oznacza ET felgi?

Parametr ET, od niemieckiego Einpress Tiefe, odnosi się do głębokości osadzenia felgi. Odnosi się on do tego, jak głęboko osadzona jest felga w nadkolu, po zamontowaniu jej do piasty koła. Parametr ten wyrażony jest jako odległość powierzchni montażowej od symetrii obręczy i podawany jest w milimetrach. Czasami określany jest on także jako offset.

Jak sprawdzić ET felgi? ET na obręczy samochodowej jest oznaczony jako ET z cyframi, na przykład ET40.

ET dodatnie i ujemne

Oznaczenia ET na felgach mogą być oznaczone jako ET40 lub ET-40. Dodatnie i ujemne felgi do aut elektrycznych ET co to oznacza?

– Dodatnie wartości ET, podawane bez minusa, oznaczają, że felga będzie osadzona głębiej na określoną wartość, na przykład dla ET40 będzie to 40 mm w nadkolu pojazdu.
– Ujemne wartości ET, podawane z minusem, oznaczają, że felga wysunięta jest o daną wartość na zewnątrz nadkola, na przykład ET-40 będzie oznaczało, że jest ona wystawiona o 40 mm na zewnątrz.

Jak wybrać ET felgi?

Najlepiej dobrać odpowiednie ET felgi pod kątem zaleceń producenta.

Wykorzystanie felg o niewłaściwie dopasowanym parametrze ET może przełożyć się na problemy z pracą kół w pojeździe. Koła mogą ocierać się o komponenty układu hamulcowego oraz nadwozie, utrudniając skręcanie i hamowanie. Dodatkowo przekłada się na szybsze zużycie ogumienia samochodowego na skutek tarcia.