Problemy z potencją kojarzą się z podeszłym wiekiem, gdy dochodzi do naturalnej andropauzy, czyli obniżenia się poziomu testosteronu. Jednak w ostatnich dekadach impotencja pojawia się coraz częściej także u młodszych mężczyzn. Co jest przyczyną?

Czym jest impotencja?

Zaburzenia wzwodu czy erekcji, które określane są również jako impotencja, są problemem dotykającym wielu mężczyzn. Co warto wiedzieć o impotencji?

W impotencji mężczyzna nie może osiągnąć wzwodu lub też jest on krótkotrwały i uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. W efekcie pojawiają się frustracja seksualna, poczucie niespełnienia i obniżonej wartości.

Co może być przyczyną zaburzeń erekcji?

Na zaburzenia erekcji wpływa wiele czynników, dlatego trudno z góry wskazać, co jest jej główną przyczyną. Problem ten może być warunkowany zarówno kwestiami fizycznymi, jak i psychicznymi.

U młodszych mężczyzn przyczyną impotencji mogą być:
– zaburzenia hormonalne
– nadciśnienie tętnicze
– choroba wieńcowa
– cukrzyca
– niewydolność nerek
– niewydolność wątroby
– zaburzenia psychiczne
– nałogi

Jak leczyć impotencję?

Jak poprawić jakość męskiego życia seksualnego? Jak pomóc mężowi z impotencją? Najlepiej zaplanować wizytę u lekarza jak urolog, androlog czy seksuolog.

Lekarz zaleci odpowiednie badania i może wskazać na odpowiednie metody leczenia. Obecnie do dyspozycji są również skuteczne środki na potencję zaliczane do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, na przykład popularny lek Viagra.

Leczenie impotencji może obejmować też leczenie pierwotnej przyczyny dolegliwości, zmianę trybu życia, psychoterapię.