Nitkowanie zębów, czyli używanie nitki dentystycznej to ważny etap oczyszczania zębów, który często jest pomijany. Dzięki niemu można oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami oraz powierzchnię zębów tuż przy dziąsłach. Jak nitkować zęby?

Jaką nitkę do zębów wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nitek do zębów, które można podzielić na dwie główne kategorie – nitki o okrągłym przekroju oraz taśmy dentystyczne o płaskiej budowie. W sprzedaży dostępne są także nitki w formie nitko-wykałaczek – nitek na uchwycie.

Nitki mogą być bezsmakowe, ale mogą też mieć smak i zapach miętowy, co dodatkowo odświeża jamę ustną.

Gdy zastanawiasz się, jak nitkować zęby z aparatem, sięgnij po nitki już docięte, ze sztywnymi końcówkami. Możesz też posługiwać się praktycznym akcesorium jak elastyczny nawlekacz na nitkę dentystyczną. Stomatolog Medent również podpowie Ci jak nitkować zęby.

Jak nitkować zęby?

Używanie nitki dentystycznej wymaga poznania podstawowych zasad. Jak prawidłowo nitkować zęby?

1. Odetnij nitkę o długości około 40 cm.
2. Owiń końcówki nitki na palcach – najczęściej do tego celu używane są palce środkowe dłoni.
3. Przytrzymaj nitkę kciukiem i wsuń ją pomiędzy zęby.
4. Zagnij nitkę wokół zęba i oczyszczaj jego powierzchnię od linii dziąseł aż w górę, wykonując ruchy wmiatające. Nie „piłuj” zębów nitką.
5. Po użyciu nitki wypłucz usta.

Systematyczne używanie nitki stomatologicznej pozwoli na lepszą ochronę zębów przed próchnicą, która bardzo często rozpoczyna się w trudnych do doczyszczenia przestrzeniach międzyzębowych.