Łazienka jest pomieszczeniem dość trudnym do urządzania, ponieważ zazwyczaj jej metraż jest niewielki. Trzeba dobrze przemyśleć sprawę i zaplanować zakup wyposażenia łazienkowego, aby wszystko do siebie pasowało i co ważniejsze było funkcjonalne.

Jak kupować wyposażenie łazienki?

Wyposażenie łazienki to dość duża inwestycja, mimo to decydując się na remont nie warto za bardzo oszczędzać. W tym wypadku cena armatury i ceramiki łazienkowej idzie w parze z jej jakością, a ponieważ jest to inwestycja na lata, warto wybierać wyposażenie od renomowanych producentów.

Na co zwrócić uwagę wybierając umywalkę łazienkową?

Umywalka powinna pasować do wielkości łazienki oraz stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Nie może być zbyt mała, nawet jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, gdyż będzie niepraktyczna w użytkowaniu, woda będzie rozchlapywać się dookoła. Dobrze sprawdzają się umywalki stawiane lub wpuszczane w blat. Umywalka nablatowa to dobre rozwiązanie z tego względu, że zyskujemy sporo miejsca pod blatem, które można zagospodarować na przykład stawiając szafkę. Wiadomo, że w łazience gromadzimy zazwyczaj bardzo dużo rzeczy, dlatego dodatkowe miejsce na ich składowanie to dobra opcja. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na walory estetyczne umywalki nablatowej, prezentuje się ona bardzo elegancko i dobrze współgra ze stylem nowoczesnym czy minimalistycznym. Wybierając umywalkę pamiętajmy o tym, aby kształtem dopasować ją do pozostałej ceramiki tj. miski wc, wanny i bidetu.

Odpowiednia ergonomia

Warto pamiętać, aby umywalka nie była umieszczona zbyt blisko narożnika pomieszczenia, gdyż będzie niewygodnie z niej korzystać. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się około 85-90 cm od podłogi. Należy wcześniej sprawdzić też, czy umywalka będzie ustawiona na odpowiedniej wysokości, to również jest bardzo ważne, inaczej korzystanie z niej będzie niepraktyczne. Szafka podblatowa umożliwi schowanie mało estetycznej instalacji, co więcej będzie można schować w niej kosmetyki czy środki czystości. Dużo miejsca na blacie to również dobra opcja, można będzie na nim ustawić kosmetyki itp.

Umywalki są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, najpraktyczniejsze będą prostokątne oraz kwadratowe, bardzo efektownie prezentują się również okrągłe, choć nie wpasują się w każdą aranżację. Kluczowe jest to, żeby wybierać modele pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów, dzięki temu można będzie mieć pewność, że ceramika długo posłuży i mimo upływu lat będzie wyglądać, jak nowa.