Procedura upadłości konsumenckiej umożliwia osobom zadłużonym łatwiejsze spłacenie posiadanych zobowiązań. Jakie dokładnie korzyści oferuje upadłość konsumencka? W jakich sytuacjach można się na nią zdecydować?

Na czym polega procedura upadłości konsumenckiej?

Upadłość, która zwykle kojarzona jest z firmami, jest obecnie dostępna również dla osób będących konsumentami, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Proces upadłości konsumenckiej pozwala na skuteczne oddłużenie na gruncie przepisów prawa. Co daje upadłość konsumencka? Przede wszystkim pozwala ona na zredukowanie zobowiązań przez ich częściowe lub nawet pełne umorzenie oraz umożliwia łatwiejsze ich spłacenie z udziałem syndyka.

Dzięki temu upadłość konsumencka zabrze jest procesem dającym szansę na szybkie i skuteczne pozbycie się nawet sporych długów.

Jakie warunki należy spełnić, by ogłosić upadłość konsumencką?

Żeby doszło do upadłości konsumenckiej, konieczne jest spełnienie określonych wymogów, które wskazują na to, kto i w jakich okolicznościach może ją ogłosić.

Główne wymogi dotyczące upadłości konsumenckiej to:
1. Posiadanie statusu konsumenta – nie można prowadzić działalności gospodarczej.
2. Niewypłacalność – brak możliwości regulowania zobowiązań przez okres minimum 3 miesięcy.

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej trzeba również złożyć odpowiedni wniosek w sądzie oraz opłacić go.

Jakie są zalety upadłości dla konsumenta?

Najważniejsze zalety upadłości konsumenckiej to przede wszystkim oddłużenie oraz spokój, jaki daje wyjście z długów.

Również procedura ta pozwala na zatrzymanie dotychczasowych postępowań toczących się w sprawie długów, czyli spraw sądowych, komorniczych.

Upadłość pozwala też na skorzystanie ze wsparcia, na przykład po sprzedaży domu czy mieszkania można otrzymać pieniądze na wynajęcie nowego lokum.