Zamiana mieszkań nie jest obecnie tak popularną transakcją, dlatego też mnóstwo osób nie do końca wie jakie dokumenty należy przygotować, gdy dojdzie ona do skutku. Jak się do tego przedsięwzięcia najlepiej przygotować? O jakie formalności należy wcześniej zadbać? Gdzie się zgłosić po ewentualną pomoc? Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek.

Zamiana mieszkania w Katowicach krok po kroku

W większych miastach (takich jak choćby Katowice) można znaleźć sporo ofert, które dotyczą kupno mieszkania w Katowicach. Mnóstwo młodych osób, które chcą zamienić swoje dotychczasowe lokum na coś większego i bardziej przestronnego korzysta z opcji zamiany mieszkań. Z kolei z centrum dużych miast chcą uciec osoby starsze, często schorowane. Wówczas zamiana na kawalerkę lub dwupokojowe mieszkanie w spokojnych dzielnicach z dala od hałasu i zgiełku jest dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Niezbędna dokumentacja

Przy zamianie mieszkania warto skonsultować się z doświadczonymi pracownikami biur nieruchomości, którzy podpowiedzą, udzielą kilku cennych wskazówek oraz sprawdzą wszystkie dokumenty. Obowiązkowo strony do tej transakcji muszą przygotować między innymi: dokument zaświadczający o posiadanym tytule prawnym do mieszkania, zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu opłat za używanie lokalu, akt małżeństwa, zaświadczenie o zameldowanych osobach itp. Niezbędna jest także wycena nieruchomości wykonana przez niezależnego rzeczoznawcę. To od niej bowiem zależy to, jaką kwotę należy dopłacić, by stać się posiadaczem większej nieruchomości.