Coraz więcej osób uświadamia sobie to, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Wpływa ono bezpośrednio na sferę fizyczną, dlatego nie można bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów wywołanych przez ciało. Czasami trudno jest uporać się samemu z kłębiącymi się w głowie myślami, najróżniejszymi problemami natury psychicznej. Idealnie sprawdzi się tutaj pomoc specjalisty, a jest nim w tym przypadku psychoterapeuta.

Psychoterapia w Warszawie – to musisz wiedzieć

Często wzbraniamy się jak możemy przed zapisaniem na wizytę u psychoterapeuty, co wiąże się z wieloma negatywnymi mitami na temat osób, które korzystają z tego typu usług. Niektórzy nadal żyją w przekonaniu co do tego, że jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób psychicznie chorych. Boją się tego, co ludzie powiedzą, jak wyjdzie na jaw regularne uczęszczanie do psychoterapeuty. Pora odrzucić na bo niewiedze i zapoznać się z faktami. Chodzi tutaj przecież o nasze zdrowie, które mamy tylko jedno i nikt za nas go nie przeżyje. Przed pierwszym spotkaniem zawsze mogą wystąpić pewne lęki czy stres. Jest to całkowicie naturalne zjawisko przed czymś nowym. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku, podjęcie działania, przyjdźcie do gabinetu. Większość osób doświadcza ogromnej ulgi, gdy już zacznie mówić o swoich problemach, wyrażać emocje. Dalsza współpraca z terapeutą wiąże się z szeregiem kolejnych korzyści.

Przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty warto się do tego dobrze przygotować. Chodzi tutaj o napisanie notatek, aby jak najlepiej przedstawić swój problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Specjalista zapyta również o to, jakich efektów się spodziewamy i co chcemy uzyskać dzięki terapii. Zostanie przeprowadzony wywiad lekarski i tutaj bardzo ważne będzie to, aby odpowiedzieć szczerze, przedstawiać rzeczywiste fakty. Psychoterapeuta nigdy nie wymusza odpowiedzi na zadane pytana, nie wyciąga siłą informacji z pacjenta. Każde spotkanie warto wykorzystać do maksimum, zadać nurtujące pytania. Pamiętać trzeba też o tym, że wszystko co zostaje wypowiedziane w gabinecie w nim pozostaje. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica lekarska.

Artykuł powstał we współpracy z https://gabinet-ego.pl