Pianki poliuretanowe to materiał stosowany powszechnie w licznych wyrobach codziennego użytku. Wykorzystuje się je do izolacji budynków oraz w urządzeniach chłodniczych. Wypełnia się nimi meble tapicerowane, a także poduszki, materace i zabawki. Również fotele samochodowe oraz elementy wygłuszające wykonane zostały z pianki poliuretanowej. Jakby tego było mało, piankę spotykamy regularnie w formie opakowań produktów podatnych na uszkodzenia. Nic dziwnego, że zagospodarowanie odpadów pianki poliuretanowej stanowi poważne wyzwanie.

Składowanie na wysypiskach

Składowanie pianki na wysypiskach jest wyjątkowo kłopotliwe ze względu na jej małą gęstość i, co za tym idzie, dużą objętość. Co więcej, pianka poliuretanowa nie ulega biodegradacji, a odpadów wciąż przybywa. W recyklingu pianek poliuretanowych wykorzystywane są takie urządzenia, jak rozdrabniacz do granulatu pianki tapicerskiej czy mieszalnik granulatu pianki poliuretanowej

Przetwarzanie odpadów pianek

W Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych odpady pianek poliuretanowych są dość powszechnie przetwarzane i wykorzystywane do produkcji nowych wyrobów. Po oczyszczeniu zużytej pianki z zanieczyszczeń mechanicznych, można ją z powodzeniem wykorzystać do wypełnienia opakowań ochronnych lub wykładzin podłogowych. Można ją również pociąć na mniejsze kawałki a przydatna do tego będzie maszyna do cięcia pianki poliuretanowej. Można je również zalewać świeżym systemem piankowym lub mieszać z włóknami i tekstyliami w celu wytworzenia różnego rodzaju materaców i mat. Powtórne wykorzystywanie zużytych pianek poliuretanowych jest ważne nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych. Koszt produkcji wyrobów z odpadów piankowych jest bowiem przeszło trzy razy niższy niż wytworzenie tego samego wyrobu na bazie oryginalnych surowców.