Podział protez ze względu na funkcjonalność

Funkcjonowanie osób niepełnosprawnych dzięki protezom stało się o wiele łatwiejsze. Istnieje wiele czynników, od których zależy to z jakiego surowca będzie wykonana proteza, jakie będzie miała zapięcie czy w którym miejscu będzie umieszczony kikut. Najczęstszym podziałem jakiego się dokonuje biorąc pod uwagę te niezastąpione dla osób niepełnosprawnych przedmioty jest właśnie funkcjonalność. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje protez. Protezę kosmetyczną, mioelektryczną a także mechaniczną.

Proteza kosmetyczna jest lekka i stosunkowo tania w konsekwencji czego jej ruchliwość jest dość mocno ograniczona. Posiada wiele walorów estetycznych i dlatego też często gołym okiem nie jesteśmy w stanie odróżnić takiego rodzaju protezy od wyglądu wcześniej amputowanej kończyny. Takie protezy przeznaczone są dla osób, które w pełni potrafią bez amputowanej części ciała funkcjonować a proteza ma jedynie zapewnić efekt wizualny, ponieważ mając taką protezę nie jesteśmy w stanie nawet nic porządnie złapać.
Proteza mioelektryczna jest zasilana wewnętrznie za pomocą połączenia z mięśniami. Jest to aktualnie najnowocześniejsza proteza w konsekwencji czego jej koszt jest wysoki. Jedynym chyba jej minusem jest całkiem spora masa.
Protezy mechaniczne również są połączone z mięśniami i dlatego właśnie protezy rąk czy proteza nogi najczęściej spotykane są w tych dwóch rodzajach sztucznych kończyn. Mając protezę mechaniczną możemy wykonywać nawet pracę fizyczną. Niestety będziemy męczyć się szybciej niż osoba w pełni sprawna. Taka proteza jak właściwie każda inna nie zastąpi w pełni zdrowej kończyny.

Naprawa protez

Protezy to koszt często około kilku tysięcy, więc jeśli proteza się popsuje lub uszkodzi bardziej opłaca się ją naprawić u specjalisty, do którego kontakt znajdziemy chociażby w internecie niż kupić nową.