elektryczne rozdzielnice

Praca elektryka to specyficzny zawód. Wymaga on ogromnej znajomości zasad fizyki, obsługi specjalistycznych narzędzi, a także szerokiej wiedzy na temat materiałów dostępnych na rynku. Szczególnie drażliwą kwestią jest ta ostatnia, gdyż szeroki wybór doprowadza do sytuacji, gdy szanujący się elektryk musi nosić ze sobą prawdziwe pęki kabli, aby móc dokonać napraw na miejscu.

Taka sytuacja nie jest wygodna, zarówno dla klienta jak i specjalisty. Na szczęście producenci sprzętu coraz częściej wychodzą na przeciw komfortowi pracy fachowców i tak projektują wszechstronne urządzenia, zgodne z wieloma typami komponentów obecnych na rynku. Dobrym przykładem mogą być rozdzielnice, które są jednym z najczęściej psujących się elementów instalacji elektrycznych. Przeciętna rozdzielnica niskiego napięcia może współpracować z kilkoma formatami kabli i narzędzi. Zwykle są to TN-S, TN-C, TN-C-S, TT, IT, jednakże często zdarzają się urządzenia, które wspierają też mniej popularne rodzaje. Producenci urządzeń takich jak rozdzielnica średniego napięcia posunęli się o krok dalej i oprócz wszechstronnych możliwości, gwarantują swoim projektom ergonomiczną infrastrukturę, która ma zwiększyć komfort pracy specjalistów. Podzielenie urządzenia na sekcje przeznaczone dla szyn czy okablowania pozwala elektrykom a uniknięcie bałaganu przy pracy, co pośrednio zwiększa ich bezpieczeństwo.

Trend na rynku urządzeń elektrycznych, który stawia na zwiększenie wszechstronności urządzeń, zdecydowanie wychodzi mu na zdrowie. Elektrycy o wiele chętniej zaopatrują się w polskich sklepach, gdyż wiedzą, że dostaną tam materiały, na których będą mogli efektywnie pracować.

Autor: Rozdzielnice SN