Gdy kupuje się nieruchomość, zawsze warto dokładnie zapoznać się z przedmiotem sprzedaży. Na co należy zwrócić uwagę wtedy, gdy kupuje się mieszkanie?

Jak kupić mieszkanie bez ryzyka?

Transakcje jak zakup mieszkania oraz innych nieruchomości zawsze wymagają od kupującego dokładnego przemyślenia. W grę wchodzą w końcu wysokie kwoty, a nierzadko także kredyt, który ma być spłacany przez kolejnych 20-30 lat.

Oczywiście, mieszkanie można zawsze sprzedać, jednak najlepiej od razu trafić w dziesiątkę i kupić takie, które będzie spełniało wszystkie nasze wymagania. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników, które zależne są od tego, czy lokal będzie kupowany na rynku pierwotnym czy wtórnym. O czym pamiętać?

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

1. Mieszkanie od dewelopera
Obecnie na rynku nieruchomości znajduje się wiele ofert nowych mieszkań. Często sprzedawane są one jeszcze na etapie realizacji, ponieważ zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jest dzisiaj bardzo wysokie. Gdy decydujemy się na zakup mieszkania co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy?

– W pierwszej kolejności warto sprawdzić samego dewelopera – jego rzetelność, poziom zaufania klientów. Pomocne informacje można znaleźć w internecie.
– Należy zapoznać się z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym, które odnoszą się do dewelopera, inwestycji oraz konkretnej nieruchomości, jaką wybraliśmy.
– Warto sprawdzić okolicę inwestycji, aby mieć pewność, że w przyszłości nie powstaną w jej pobliżu uciążliwe budowle – takie informacje powinien zawierać prospekt informacyjny, a także MPZP.
– Odbiór nieruchomości warto wykonać razem z fachowcem, który sprawdzi, czy lokal spełnia wszystkie wymagania.

2. Mieszkanie z rynku wtórnego
Nieco więcej trudności może sprawiać zakup mieszkania używanego, ponieważ jest ono sprzedawane jako takie, które już wcześniej było zamieszkałe. To oznacza, że może ono wymagać dodatkowych inwestycji, by można było się do niego przeprowadzić. Na co należy zwrócić uwagę? – najbardziej wskazuje – http://skupnieruchomosciowy.pl/.

– Należy dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania, co także można zrobić z rzeczoznawcą. Znalezione usterki mogą być powodem do obniżenia ceny.
– Warto sprawdzić opinie na temat danego osiedla mieszkaniowego, dzielnicy, na przykład w mediach społecznościowych.
– Warto zobaczyć w księgach wieczystych, czy nieruchomość nie jest objęta jakimiś zobowiązaniami, na przykład hipoteką, nie ma prawa dożywocia. Można zrobić to online na podstawie numeru księgi wieczystej.