Motoryzacja

Automat czy manual? Którą skrzynię biegów wybrać podczas nauki jazdy?

  • 1 października, 2024
  • 4 min read
Automat czy manual? Którą skrzynię biegów wybrać podczas nauki jazdy?

Zanim zapiszesz się na kurs prawa jazdy kategorii B, musisz ustalić, jakimi pojazdami zamierzasz poruszać się w przyszłości. Wbrew powszechnie znanym stereotypom samochody z automatyczną skrzynią biegów to nic złego. Co więcej, takie pojazdy powoli stają się standardem na rynku motoryzacyjnym, całkowicie wypierając przestarzałe konstrukcje manualne. Zobacz, na jakiej skrzyni lepiej zadawać państwowy egzamin na prawo jazdy i kiedy kurs wyłącznie na automacie będzie dobrym wyborem.

Kurs prawa jazdy na manualnej i automatycznej skrzyni biegów – czy czymś się różni?

W kwestii uzyskiwanych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kurs oraz egzamin na automatycznej skrzyni biegów jest identyczny z tym na manualnej. Jeśli szukasz sprawdzonej szkoły jazdy, gdzie zapiszesz się na kurs w rozsądnej cenie i z opcją e-learningu, koniecznie weź pod uwagę ofertę szkoły jazdy Poldek: https://poldek.pl/kursy/prawa-jazdy/kat-b/.

Z praktycznego punktu widzenia kurs w szkole nauki jazdy w obydwu przypadkach odbywa się w formacie:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych,
  • 20 godzin zajęć praktycznych,
  • 4 godziny zajęć z pierwszej pomocy – w przypadku uczestnictwa w kursie na kategorię B.

Niezależnie od tego, jaki typ skrzyni biegów wybierzesz podczas kursu, praktyczne zajęcia z jazdy i egzamin państwowy zawsze będzie przebiegał w jednolitej formule. Nie możesz liczyć na żadne udogodnienia z tytułu jazdy na automatycznej skrzyni biegów – przynajmniej nie w kontekście prawnych aspektów zdawania egzaminu na prawo jazdy samochodowe.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na kurs i egzamin prawa jazdy z automatyczną skrzynią?

Na kurs prawa jazdy w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów zdecyduj się wtedy, kiedy masz 100% pewności, że w przyszłości nie będziesz prowadzić pojazdów ze skrzynią manualną. To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć jeszcze przed zapisaniem się do szkoły nauki jazdy.

A zatem jakie są powody determinujące opłacalność odbycia kursu i późniejszego zdawania egzaminu na automatycznej skrzyni biegów? Najważniejsze to:

  • mniejsze ryzyko pomyłek podczas jazdy – skrzynia automatyczna jest łatwiejsza w obsłudze,
  • łatwiej zapanujesz nad samochodem, jeśli nie masz doświadczenia w kierowaniu pojazdami,
  • prawdopodobnie szybciej zdasz egzamin państwowy, szczególnie jeśli na drodze panuje duży ruch.

To najważniejsze atuty prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów podczas kursu i państwowego egzaminu na prawo jazdy. Jeśli nie wyobrażasz sobie jazdy samochodem z manualnymi przełożeniami – sprawa jest prosta. Zapisz się na kurs automatem i czym prędzej zdobądź uprawnienia.

Jakie są ograniczenia związane z kursem prawa jazdy na skrzyni automatycznej?

Kiedy zdecydujesz się zdawać egzamin państwowy na kategorię B samochodem z automatyczną skrzynią biegów, musisz pogodzić się z pewnymi ograniczeniami. Otóż po zrealizowanym kursie na prawo jazdy i zdanym egzaminie na automacie:

  • otrzymujesz uprawnienia do kierowania pojazdami wyposażonymi wyłącznie w automatyczną skrzynię biegów (kod uprawnień 78),
  • możesz mieć problemy w przyszłej pracy, jeśli pracodawca zaproponuje Ci służbowe auto z manualnymi przełożeniami.

Jeśli zechcesz kiedykolwiek legalnie prowadzić auta z manualną skrzynią biegów, musisz ponownie przystąpić do egzaminu państwowego, a także przejść kurs na takim samochodzie.

Podsumowując: jazda samochodami z automatyczną skrzynią biegów, to ogromne udogodnienie, a w wielu nowoczesnych pojazdach to standard. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na kurs prawa jazdy na automacie, upewnij się, że w przyszłości nie będziesz potrzebować uprawnień  do kierowania pojazdami ze standardową skrzynią biegów. 

W przeciwnym razie dojdzie do tego, że ponownie zapiszesz się na kurs prawa jazdy i egzamin państwowy, ale tym razem na samochodzie z manualną skrzynią biegów. Choć zasada kierowania pojazdami jest podobna, to jednak ciągła jazda automatem może powodować, że wejście za kierownicę manuala będzie prawdziwym szokiem!

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *