Dom i Ogród

Hale stalowe z dachami płaskimi – jak wygląda utrzymanie tego typu obiektów?

  • 24 marca, 2024
  • 3 min read
Hale stalowe z dachami płaskimi – jak wygląda utrzymanie tego typu obiektów?

Większość wielkopowierzchniowych hal stalowych ma dachy płaskie, czyli takie, których nachylenie nie przekracza 15 stopni. To rozwiązanie gwarantuje dużą odporność na silne wiatry, pozwala na łatwy montaż paneli słonecznych i redukcję strat ciepła, ale wymaga odpowiedniej konserwacji. O czym trzeba pamiętać i jakie prace należy wykonywać regularnie na dachach płaskich?

Hale stalowe mogą mieć dachy płaskie, jednospadowe (jednopołaciowe), dwuspadowe (dwupołaciowe) albo pilaste (szedowe). Najczęściej w obiektach wielkopowierzchniowych montuje się dachy płaskie o niewielkim nachyleniu, które wymagają regularnych prac konserwacyjnych. Wykonywanie ich zgodnie z zaleceniami zmniejsza ryzyko trwałych, kosztownych w naprawie uszkodzeń i wpływa na żywotność konstrukcji.

Co dokładnie trzeba robić wtedy, gdy zarządza się budynkiem z dachem płaskim?

Przeglądy dachów płaskich w halach stalowych

Przede wszystkim należy pamiętać o okresowych przeglądach. Zazwyczaj stalowe hale przemysłowe z dachami płaskimi powinny raz do roku przechodzić kontrole techniczne. Dachy ocenia się pod kątem wystąpienia ewentualnych uszkodzeń i drożności systemu odwadniającego. W trakcie przeglądu zapobiegawczo oczyszcza się wpusty dachowe, rynny, rury spustowe, a także przelewy awaryjne. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że na pokryciu nie będzie zalegała woda, która mogłaby doprowadzić do lokalnego przeciążenia dachu.

Naprawy dachów płaskich w obiektach przemysłowych

Jeśli podczas przeglądu okaże się, że dach hali wymaga naprawy, należy jak najszybciej przeprowadzić niezbędne prace. Najczęściej halowe obiekty stalowe wymagają oczyszczenia z zalegających zanieczyszczeń, uzupełnienia drobnych rozerwań pokrycia, a także zaizolowania nieszczelności na stykach i np. wokół kominów.

Odwlekanie napraw może doprowadzić do powstania większych ubytków, które będą wymagały przeprowadzenia generalnego remontu dachu. Z tego względu lepiej nie ignorować małych uszkodzeń i usuwać je od razu, gdy tylko zostaną zauważone.

budownictwo-przemyslowe-06.jpg

Kontrolowanie obciążenia dachu płaskiego

Żeby zmniejszyć ryzyko zbyt dużego obciążenia konstrukcji nośnej dachu, w okresie zimowym należy również kontrolować ilość i wagę śniegu zalegającego na obiekcie. Można w tym celu wykorzystywać nowoczesne systemy z laserowymi sensorami albo tradycyjne wskaźniki w formie słupków z podziałką. Jedną z firm, która może zaproponować najlepsze rozwiązania jest Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/).

Jeżeli konstrukcje hal stalowych są zbyt mocno obciążone, powinno się zlecić odśnieżenie dachu osobom, które mają uprawnienia do pracy na wysokości lub przedsiębiorstwom zewnętrznym.

Hale stalowe – renowacja dachu

Wtedy, gdy hala stalowa jest eksploatowana od kilku albo kilkunastu lat i pokrycie jej dachu zaczyna tracić szczelność, warto rozważyć przeprowadzenie prac renowacyjnych, czyli kompleksowej naprawy poszycia. Najlepiej zlecić je doświadczonym specjalistom, którzy nie tylko zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania, lecz także mają dostęp do sprawdzonych materiałów.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *