Podatek od zabetonowania – ile wynosi i jak można go obniżyć?
Podatek od zabetonowania posesji obowiązuje od 2022 roku i dotyczy większości posiadaczy domów jednorodzinnych. Zasadą jego obowiązywania jest posiadanie działki o powierzchni co najmniej, 600 m² z której mniej niż połowa powierzchni stanowi grunt biologicznie czynny. Przy obliczeniach należy uwzględnić nie tylko podłoże wyłożone kostką brukową, ale także budynki, które znajdują się na posesji i które zabierają również grunt biologicznie czynny. Co więcej, do pomiarów należy wliczać również murki. Niestety, w praktyce oznacza to, że im mniejsza działka, tym łatwiej jest uzyskać ten podlegający pod opodatkowanie pułap 50%.
Jaka jest wysokość podatku od zabetonowania?
Podatek liczymy od powierzchni zabetonowanej – jest to kwota 1,5 zł za jeden metr kwadratowy. Podatek powinien być odprowadzany nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych, ale także przez wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, instytucje publiczne, takie jak szkoły, przedszkola i urzędy.
Jak zmniejszyć podatek od zabetonowania?
Mimo że wydaje się to kłopotliwe, to jednak warto rozważyć zmniejszenie powierzchni wybrukowanej na rzecz alternatywnych pokryć. Zamiast całego podjazdu wyłożonego kostką brukową, być może wystarczą jedynie proste ścieżki pod koła z dobrej jakości kostki brukowej, która zostanie odpowiednio usadowiona w gruncie? Zamiast wykładania całego terenu przydomowego ozdobną kostką brukową, być może wystarczy ustanowienie ścieżek ogrodowych z kostki brukowej, wokół których znajdować się będą rabaty? Alternatywny dla kostki brukowej może być również kamień lub żwir.
Płyta betonowa ażurowa zamiast kostki brukowej – jak oblicza się jej powierzchnię do podatku od zabetonowania?
Płyta ażurowa pozostaje powierzchnią biologicznie czynną. Powierzchnia wyłożona taką płytą nie podlega opodatkowaniu. Jest to świetna wiadomość dla osób, które chciałyby posiadać dobrze utwardzoną, wyrównaną nawierzchnię na działce, bez konieczności podnoszenia opodatkowania posesji. Płyta ażurowa umożliwia wsiąkanie wody w grunt. Decyzja o tym, aby znalazła się więc ona na naszym podjeździe, na parkingu pod szkołą, czy nawet w ogrodzie pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale także sprawi, że nie będziemy musieli martwić się w okresie gwałtownych roztopów.
Gdy woda roztopowa spływa ciężkim strumieniem, zwykle bez solidnego systemu odwadniającego na działce zalewane bywają piwnice, tworzą kałuże, degradują się same wybrukowane podłoża. Wymywają się substancje odżywcze z gleby i powstaje problem zaglonowania w późniejszym okresie. Tego problemu nie ma, gdy podłoże jest nasiąkliwe. Jeśli więc nie przymierzamy się do tworzenia porządnego systemu drenażowego i interesuje nas obniżenie opłat podatkowych, płyty ażurowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej kostki brukowej lub dla płyty chodnikowej. Jednak czy jest to najlepszy wybór pod względem estetycznym? Patrząc na podjazdy i podwórka wyłożone nowoczesną kostką brukową o ciekawym kształcie lub wzorze, mamy wątpliwości. Trzeba jednak przyznać, że płyta ażurowa pod względem funkcjonalnym niczym nie ustępuje wybrukowanej nawierzchni. Pozostaje twarda, nieruchoma i jest odpowiednia nawet jako podłoże, po którym jeżdżą auta.