Dom i Ogród

Jak działają rozdrabniacze odpadów i czy warto jest je mieć w swojej kuchni?

  • 16 marca, 2024
  • 4 min read
Jak działają rozdrabniacze odpadów i czy warto jest je mieć w swojej kuchni?

Chociaż rozdrabniacze odpadów to wynalazek wcale nie taki nowy, w polskich domach ciągle jest jeszcze rzadko spotykany. A szkoda. Jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także ekologiczne, które pozwoli Ci oszczędzić sporo miejsca w przestrzeni kuchennej. W dalszej części dowiesz się, jak dokładnie działa młynek do zlewu i jakie są zalety jego posiadania.

Krótka historia w pigułce, czyli… potrzeba matką wynalazku

W 1927, roku wieczorem, w miasteczku Racine (stan Wisconsin) 32-letni John W. Hammes (architekt), z lekkim przerażeniem obserwował swoją małżonkę krzątającą się po kuchni, sprzątającą resztki po kolacji. John wiedział, że rano to jemu przypadnie w udziale wynoszenie śmierdzących śmieci, a myśl ta, delikatnie mówiąc, nie napawała go optymizmem. Hammes udał się więc do warsztatu, by znaleźć rozwiązanie cuchnącego problemu. Jeszcze tej samej nocy przyniósł swojej małżonce niewielki, napędzany silnikiem młynek do rozdrabniania resztek jedzenia.

Przez sześć następnych lat John W. Hammes pracował nad ulepszeniem swojego wynalazku. W końcu, w 1933 roku udało mu się go opatentować. Dwa lata później, czyli w roku 1935 wydano patent, na utylizację śmieci rozdrabniaczem do odpadów. Hammes założył własną firmę, a jego rozdrabniacze do odpadów InSinkErator są sprzedawane do dnia dzisiejszego i nadal cieszą się ogromną popularnością.

Jak działają rozdrabniacze do odpadów?

Zarówno budowa, jak i sposób działania rozdrabniaczy do odpadów są niezwykle proste. Główne elementy młynka to: zbiornik wyposażony w talerze tnące, system odprowadzający resztki do kanałów oraz włącznik — naścienny bądź pneumatyczny.

Pod wpływem ciśnienia wody, umieszczone w zlewie organiczne odpadki, trafiają do wlotu młynka. Następnie wypłukane wraz z wodą trafiają do jego komory, gdzie wirujące talerze rozdrabniają je na kawałki o wielkości mniejszej niż 2 mm, a więc są na tyle małe, by bez problemu przedostać się przez rurę kanalizacyjną.

Montaż młynków dostępnych m.in. w https://comitor.pl/katalog/rozdrabniacze-odpadow/ jest również niezwykle prosty, ponieważ umieszcza się je w miejscu syfonu. Dzięki temu instalacja młynka nie wpływa na estetykę panującą w kuchni. Urządzenia te zazwyczaj są sprzedawane wraz z kompletnym zestawem montażowym, dzięki czemu ominie Cię bieganie po sklepach w poszukiwaniu części.

Zalety stosowania kuchennych rozdrabniaczy do odpadów

Zacznijmy od tego, że zastosowanie rozdrabniaczy do odpadów jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy małych kuchni i aneksów kuchennych. W pomieszczeniach niewielkich rozmiarów, każdy centymetr jest na wagę złota, i często niemałym problemem jest znalezienie dodatkowego miejsca na pojemnik na bioodpady. Tymczasem młynek do odpadów zajmie niewiele miejsca pod Twoim zlewem i na zawsze wyeliminuje z Twojego życia potrzebę posiadania mało estetycznego pojemnika na resztki.

Kolejną ważną zaletą jest zmniejszone ryzyko rozwoju bakterii w kuchni. Bioodpady to nie tylko wątpliwie przyjemne zapachy, ale również rozkładające się resztki żywności i, co za tym idzie, spore ryzyko panoszenia się bakterii w Twojej kuchni. Instalując młynek, pozbywasz się resztek pokarmowych na bieżąco, a tym samym eliminujesz ryzyko pojawienia się bakterii.

Mniejsza ilość odpadów na wysypiskach, to również mniejsza ilość gazów cieplarnianych — młynek w Twojej kuchni, to cegiełka dla ratowania środowiska naturalnego!

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *